کجاست جای رسیدن؟...

«...گاه از خود می پرسم: پس چه هنگام کاسه ها از این آبهای روشن پر خواهد شد. راستی چه هنگام. کار من تماشاست و تماشا گواراست. من به مهمانی جهان آمده ام. و جهان به مهمانی من. اگر من نبودم، هستی چیزی کم داشت. اگر این شاخه بید خانه ما، هم اکنون نمی جنبید، جهان در چشم به راهی می سوخت. همه چیز چنان است که می باید. آموخته ام که خرده نگیرم. شکفتگی را دوست دارم. و پژمردگی را هم...» (هنوز در سفرم، ص 101)


بیشتر از سه سال و نیم گذشته از آخرین به روز رسانی این وبلاگ. گلایه ای نیست. مطابق با اصل تغییر، هر چیزی اوج و فرودی دارد. این وبلاگ هم مستثنا نیست.

شرحه  شرحه - فرزاد اقبال

نمایشگاه کتاب امسال (اردیبهشت 91) بود که بالاخره توانستم کتاب «شرحه شرحه» از فرزاد اقبال عزیز را بخرم. همانطور که انتظار داشتم فوق العاده بود. گفتم چه خوب است که علاقمندان به آثار سپهری که شاید هر از گاهی گذرشان به اینجا می افتد، از وجود چنین کتاب ارزشمندی با خبر شوند. از فرزاد اجازه گرفتم برای معرفی و کتاب را گذاشتم روی میز تا عکس جلدش را اسکن کنم. از آن روز تا الان (مهر 91) انگار «چند روزی» بیشتر نگذشته!... گویی هر چه سنمان بالاتر می رود سرعت گذر زمان هم تندتر می شود.

و اما کتاب «شرحه شرحه». به نظر من فرزاد اقبال به خوبی توانسته از عهده لابیرنتهای تو در توی شعر سهراب بر بیاید. از کتابهای «آبکی» فراوانی که این روزها درباره شعر سهراب منتشر می شود که بگذریم، بر خلاف بسیاری از اساتید و نویسندگان که نامشان همیشه به بزرگی یاد می شود، فرزاد سعی نکرده ادای فهمیدن در بیاورد! و واقعا مفاهیم اشعار سهراب را مثل پازل کنار هم چیده تا تصویری شگفت انگیز از جنگل تو در توی مفاهیم نمایان شود. تلاش فرزاد باعث می شود واقعا سهراب را جدی تر بگیریم.

قصد من نوشتن نقد و بررسی کتاب نیست. بلکه دوست داشتم این کتاب را به آنها که دنیای سهراب را دوست دارند، و همچنین دانشجویانی که در پی جستجو در گوگل به این وبلاگ می رسند معرفی کرده باشم.

این کتاب با عنوان «شرحه شرحه: شرح اشعار سهراب سپهری» در سال 1388 توسط موسسه انجمن قلم ایران در 420 صفحه به چاپ رسیده است. متقاضیان می توانند با تلفن مرکز پخش کتاب انجمن قلم ایران، به شماره  88059319 تماس بگیرند.


* در صورت استفاده از لینکها در نشریات، وب،... آدرس این وبلاگ را ذکر کنید!
* لینک وبلاگ دوستانی که به این وبلاگ لینک داده اند نیز در این قسمت می آید.* برای دانلود روی لینکها کلیک راست کنید و ...Save Target As را بزنید.
پوستر

.. .. .. .. .. .. .. .. ..