دلم گرفته

ادامه بررسی قطعه قطعه شعر بلند «مسافر» توسط شما دوستان:
(توضيح: برای دادن نظم بيشتری به بررسی ها، قرار بر بررسی و صحبت درباره قطعه قطعه اين شعر بلند توسط شما دوستان و همراهان عزيز شد. برای توضيحات بيشتر به نوشته قبلی مراجه شود.)

غروب بود.
صداي هوش گياهان به گوش مي آمد.
مسافر آمده بود
و روي صندلي راحتي ، كنار چمن
نشسته بود:
"دلم گرفته ،
دلم عجيب گرفته است.
تمام راه به يك چيز فكر مي كردم
و رنگ دامنه ها هوش از سرم مي برد.
خطوط جاده در اندوه دشت ها گم بود.
چه دره هاي عجيبي !
و اسب ، يادت هست ،
سپيد بود
و مثل واژه پاكي ، سكوت سبز چمن وار را چرا مي كرد.
و بعد، غربت رنگين قريه هاي سر راه.
و بعد تونل ها ،
دلم گرفته ،
دلم عجيب گرفته است.
و هيچ چيز ،
نه اين دقايق خوشبو،كه روي شاخه نارنج مي شود خاموش ،
نه اين صداقت حرفي ، كه در سكوت ميان دو برگ اين گل شب بوست،
نه هيچ چيز مرا از هجوم خالي اطراف
نمي رهاند.
و فكر مي كنم
كه اين ترنم موزون حزن تا به ابد
شنيده خواهد شد."

   خب، چيز ديگری در اين مورد نمی گويم و  برداشت و تبادل « هرآنچه که می دانيد » را به صفحه پيامها وامی گذارم...

حاشيه۱- با عرض معذرت از تمامی دوستان از دير به روز شدن وبلاگ؛ انشالله از حالا اين وبلاگ زودتر به روز خواهد شد. به اميد آنکه شما هم با حضور و بيان برداشتهايتان اين وبلاگ را در هرچه پربارتر کنيد. دادن به موقع نظراتتان بعد از هربار به روز شدن، روند تکاملی اين وبلاگ را سرعت می بخشد...

حاشيه۲- از پيامها، ايميلها، کمکها و پيشنهادهای تمام شما دوستان ممنونم. از همه شما که با پيامها يا ايميلهايتان هميشه مرا از نظرات و پيشنهاداتتان بهره مند کرده ايد. خصوصا از دوستان غير ايرانی که دوست دارند سهراب را بشناسند يا او را به زبانهای ديگر بشناسانند. سپاسگزاريم از آقای محمدالامين که قسمتی از شعر صدای پای آب را به عربی ترجمه کرده اند؛ و از آقای umadevi از هند و ديگر دوستان غير ايرانی. اميد است پيام جهانی سهراب به جهانيان بيشتر معرفی شود.

حاشيه۳- قسمتهای جديد و جالب توجهی در بخش مطالبی درباره سهراب اضافه شده اند که می توانيد به آنها مراجعه کنيد. دوستان عزيزی که مطالب جديد ديگری درباره سهراب يا آثارش در اينترنت سراغ دارند لطف کرده آن را به من خبر دهند تا در اين بخش اضافه شود.

حاشيه۴- از دوست عزيز مسافر هم ممنونم به خاطر ايده تغيير قالب. سعی کردم قالب بهتری طراحی کنم. اميدوارم موفق بوده باشم!

حاشيه۵- دوستان عزيز لطف کنند اگر می توانند پيامها را با حروف فارسی بنويسند. و همچنين اگر ممکن است آدرس ايميل خود را هم ذکر کنند.

حاشيه۶- اينبار هم نظرات و برداشتهای بسيار خوبی در مورد بخش اول شعر مسافر مطرح شده بود که خيلی از آنها نشان از اطلاعات بسيار بالا و درک عميق شما دوستان بود. گزيده ای از اين پيامها را اينجا می آورم. برای اطلاعات بيشتر می توانيد به صفحه پيامهای نوشته قبلی مراجه کنيد.ضمنا دوستان اگر نظری درباره موضوعهای قبلی دارند می توانند در صفحه پيامهای مربوط به آن، آن بحث را ادامه دهند.

 

گزیده ای از نظرات تحلیلی بخش اول «مسافر»

shasoosa :  اگر کتاب مرغ مهاجر اثر خانم پریدخت سپهری را خوانده باشید در فصلی که با نام زادگاه شعر مسافر نوشته اند شرح داده اند که سهراب برای دیدار ایشان مسافرت می کند .هنگام غروب اهالی منزل منتظر مسافری هستند.(نگاه منتظری حجم وقت را می دید) خانه برای استقبال از مسافر تدارک دیده شده است و مسافر از راه می رسد(مسافر از اتوبوس پیاده شد.) او در آنجا غریب است پس (امتداد خیابان غربت او را برد). من فکر می کنم که در شعر سهراب سادگی و پیچیدگی در هم آمیخته شده و این قسمت از شعر سهراب این را به خوبی نشان می دهد.

ye bandeye khoda: به نظر من شاعر در مورد سه مسئله بزرگ مرگ / زندگی / و ذهن(عقل) صحبت می کند. مرگ «مبهمی» که انسان در انتظارش هست. در عین حال باد پیام باغچه را در مورد زندگانی می آورد و ذهن دور از فهم هر دو به باد زدن خودش مشغول بود.

khorshid : در شعر مسافر؛شاعر علاوه بر اشاره به راز زندگی و حقيقت به راز مرگ هم می انديشد..منتظر همان ميزبان است که در انتظار رسيدن شاعر است...ميوه ها در نهايت خورده خواهند شد و اين همان اشاره به مساله مرگ است..باد بوی باغچه رااز خلال ساعات فراغت به زندگی ميوزيد..در واقع اينطور که به نظر می رسد اينجا زندگی حاشيه و فراغت اصل است(البته با توجه به نظر آقای دکتر شميسا)...ذهن با تصوير گلها ؛ آرامش می يابد....و اينجاست که مسافر ميرسد و به سوی خانه ميزبان ميرود...آنچه نوشتم چکيده ای از مطالعاتم در بررسی و نقد اشعار سهراب بود به خصوص کتاب نگاهی به سهراب دکتر سيروس شميسا...

حامد: (وبلاگ پاییزبارونی و کفشهایم کو) : جملات این شعر اونقدر حساب شده ست که هیچ کلمه ای بدون دلیل کنار دیگر کلمات نیومده. و کلمه به ارزش واقعی خودش نزدیک شده... در مورد این قسمت: "و مثل بادبزن، ذهن، سطح روشن گل را/ گرفته بود به دست/و باد ميزد خودرا." فکر می کنم منظور از سطح روشن گل همان روی گل است که ادراک زیبایی آن برای همه آسان است و روشن. و احساس زیبایی اش، ذهن را آرامش می بخشد مثل بادبزنی که در تابستان صورت را آرامش می دهد.... ... ... و این قسمت:"مسافر از اتوبوس /پياده شد: /« چه آسمان تميزي!» /و امتداد خيابان غربت او را برد." اولین چیزی که توجه مسافر را به خود جلب می کند آسمان تمیز است. معلوم است که مسافر از شهری بزرگ و با هوای آلوده سفر کرده. در واقع مسافر، از "شهر"هایی که خاک سیاشان چراگاه جرثقیل است، هجرت کرده... ... ...

   دوست عزيزمان shasoosa در مورد زادگاه شعر مسافر گفته اند که با توجه به تکه هاي بعدي شعر که از تونل و دره ها و دامنه ها و... مي گويد معلوم مي شود که "شعر بلند مسافر حاصل سفري پربار در آن اتاق خيال انگيز است." و بدون شک سهراب از محيط ساده اي که در آن بوده براي شعرهايش الهام مي گرفته. دوستان ديگري که اين کتاب را نخوانده اند مي توانند به آن مراجعه کنند: سهراب مرغ مهاجر: پريدخت سپهري / انتشارات طهوري .

    نظر ye bandeye khoda نظر جالبي بود. تا به حال به تقارن کلمات "مرگ" و "زندگي" و "ذهن" دقت نکرده بودم!... راستي يک مطلب ديگر!: فرش فراغت و حاشيه زندگي. انگار مي خواهد بگويد زندگي در حاشيه بود و تنها قسمتي از فراغت را پر مي کرد. همچنين در مورد بادبزن. در حالي که باد، بوي باغچه را مي وزاند، ذهن، گلي را از باغچه جدا کرده بود و خود را باد مي زد.

 

نظرات زیبا و ارزشمند دیگر دوستان درباره سهراب و ... را در صفحه پیامهای نوشته قبلی می توانید بخوانید.

حاشيه آخر: هنوز دوستان بسيار زيادی از دوستداران سهراب هستند که از وجود چنين وبلاگی بی اطلاعند. دوستان با تبليغ خود می توانند آنها را هم با اين وبلاگ آشنا کنند. دوستانی که می خواهند در اين زمينه کمکی کنند می توانند با گذاشتن لوگوی اين وبلاگ در وبلاگ يا سايتشان بازديد از اين وبلاگ را، که متعلق به همه دوستداران سهراب است، بيشتر کنند. و دوستانی که صاحبنظرانی در زمينه شعر معاصر و سهراب می شناسند می توانند آنها را به اين وبلاگ دعوت کنند... پس دوستانی که لوگوی اين وبلاگ را در سايت يا وبلاگشان می گذارند يا به اينجا لينک می دهند لطف کنند بگويند تا لينک آنها نيز در بخش دوستداران سهراب اضافه شود.

/ 17 نظر / 232 بازدید
نمایش نظرات قبلی
khorshid

تمام برداشتهايم از شعر همان طور که قبلا هم گفتم نتيجه خواندن نقد دکتر سيروس شميسا ست و نظر شخصی نيست اما خواندن اين کتاب ذهنم را نظم داد و ديدم را نسبت به تفسير شعر باز تر کرد....اينجا را خيلی دوست دارم...ممنونم...هميشه روشن باشيد و خوب

اسماعيل وزيري

من عاشق سهرابم. مطالبت رو واقعا بهشون علاقه مند شدم. اونقدر با وبلاگت حال کردم که اگه دوست داشته باشی يک جی ميل بهت هديه بدم.

بــــــــــاران

من تازه اومدم ........ به به و دست مريزاد بهتون....... خسته نباشين ..... منتظر من باشين .... بيشتر پيشتون ميآم ...... واينم بگم که به نظر من شعر مسافر که من شايد ۴۰تا ۶۰بار تنهايی خوندمش يا شايدم بيشتر .... بهترين شعر سهرابه....... منتظرتون هم هستم........ سری بزنين ....... تا بدونين . سهراب بهترين .. دوست تنهاييهای منه. قربانت : باران

کلاغ

آين تکه از مسافر من رو ترغيب کرد به نوشتن اولين نوشته ی تقريبا بلند ؛ اتفاقا دقيقا به همين نام مسافر . به نظر من ، سهراب در اين قسمت از مسافر با به تصوير کشيدن يک دلتنگی صريح که ناشی از چيزهای زيادی است ، ذهن مخاطب را به حس غريب يک مسافر ( مثل يک مرغ مهاجر ) پيوند می دهد . حسی که هميشه و کاملا ناخودآگاه از فضای سفر ( معمولا يک سفر طولانی ) بوجود می آيد . ( جاده يعنی غربت .... ) . و نظر شخصی ديگری که دارم ، جاده ، فکر و رفتن به ناکجا يک حس غريب القا می کند . که اين حس همان حس حزن و حس دلتنگی است . شايد يکی از بهترين فضاهای انديشيدن جاده باشد ... ( حداقل من در مورد خودم اين را به جرات می گويم ) . همين ... ( ببخشيد اگر پر حرفی شد )

منتظر كوچك

سلام دوستان.من ميخواستم عضو دوستداران سهراب بشم.هر کاری از دستم بر مياد انجام ميدم.

حامد بيدی (پاييز بارونی)

"رنگ دامنه ها" هوش از سرم مي برد. "خطوط جاده در اندوه دشتها گم بود" شايد مي خواهد بگويد دل گرفتگي اش عمدتا از خود طبيعت است تا غم دخالتهاي انسان در هستي (جاده) . اندوه دشتها بسيار وسيعتر از باريکه جاده ساخت انسان بود... بعد به وجود حيوان اشاره مي کند.(اسب) و اينکه يکدستي دشت را حيوان که متمايز است از بين مي برد. اسب (حيوان) سپيد است و پاک و بي خطا. سهراب بارها به طبيعت يکرنگ و سبز اشاره کرده و وجود انسان که يکرنگ با طبيعت نيست او را گيج ساخته (با نشستن يک سار روي شاخه يک سرو کتاب فصل ورق خورد - مسافر )... "و بعد" غربت رنگين قريه هاي سر راه: وجود انسان و زندگي غريب او در ميان دشت طبيعت. و بعد: تونل ها. دخالت انسان در طبيعت و تلاش انسان براي رام کردن طبيعت. و آن را زير سلطه گرفتن. ديگر صداقت ميان دو برگ گل شب بو نيز نمي تواند اين حزن ها را از بين ببرد. و اين ترنم موزون حزن تا به ابد شنيده خواهد شد. که دشتها و اسب سپيد و انسان و قريه هايش و تونلهايش خواهند بود...

saba

سلام.خسته نباشيد...وبلاگ عاليه....موفق باشيد. با شعر سهراب سپهری حال می کنم

mehdi

با سلام و خسته نباشید امیدوارم در این حرکت زیبا و ادبی بیشتر از ÷یش موفق باشی چرا که نام سهراب برای دوستداران هنر و ادبیات همواره جاودانه و عزیز است .

ملیحه

من زیاد تو جاده بودم و حسی که این بند از شعر به من میده منو به یاد احساسی که خودم در جاده پشت شیشه اتوبوس یا قطار یا ماشین تجربه کردم می اندازه. زمانی که به زیبایی ها به غربت و به تفاوت های طبیعت نگاه می کردم و در همه چیز خدا را می دیدم مهربانی اش قدرتش و زیبایی اش را و بعد اندوه مرا در برمی گرفت اندوهی که شاید به خاطر ناراحتی از این بود که من نه آنقدر که اوست مهربانم نه انقدر قوی و نه آنقدر زیبا

هتل

و من... و من مي روم! که شامگاهان بي روزن به استجابت صبح ننشسته اند! مي روم که آغاز کنم! از امروز روز تا فرداي روزتر؛