تولد شديد شقايق...

 به مناسبت سالروز تولد سهراب۱:
به مناسبت تولد سهراب، کفشهایم کو هدیه ای دارد: کتاب الکترونیکی اطاق آبی. شامل سه متن «معلم نقاشی ما»، «اطاق آبی» و «گفت و گو با استاد» که از این میان فقط نوشته «اطاق آبی» در وب موجود بود. برای دانلود کتاب روی لینک آن کلیک راست کنید و گزینه Save Target as را بزنید.

 

اطاق آبی حاصل تجربه های سهراب در اواخر عمرش است که ناتمام مانده. و به نوعی گستردگی و عمق دیدگاه و جهان بینی سهراب در این نوشته ها آشکار می شود. تقابل و مقایسه نگاه شرقی و نگاه غربی، که می تواند موازی با تقابلهای بسیاری چون روح و جسم، دل و عقل و... باشد در این یادداشتها باعث می شود این کتاب را جزو بهترین کتابها در زمینه ادبیات تطبیقی و به نوعی استفاده از ابرفرهنگهای جهان و ادیان و اساطیر بدانیم. امید که با مطالعه عمیقتر این کتاب، با دیدگاهی که از «میان گل نیلوفر و قرن» پی آواز حقیقت می دود بیشتر آشنا شویم.

همینجا جا دارد از برادرم حمید بیدی و خانم زهرا نوازی (وبلاگ دوست خواهم داشت) که زحمت تایپ این مجموعه را کشیدند تشکر کنم. بدون شک بدون لطف و همکاری این دوستان نسخه الکترونیکی این کتاب به این زودی ها آماده نمی شد!

 

 

به مناسبت سالروز تولد سهراب۲:

دوستانی که به مناسبت سالروز تولد سهراب، در وبلاگشان یادی از او کرده اند، در صفحه نظرات خبر دهند لینک مطلبشان اینجا قرار بگیرد...

لینکهایی به مطالبی که امسال به این مناسبت در خبرگزاریها و سایتهای مختلف نوشته شده اند و لینک به اخبار مربوطه اینجا گردآوری شده اند:

 

••• لینکها:

هفتاد و هشتمين جشن تولد سهراب در اصفهان (جام جم آنلاین)

هم‌زمان با هفتادوهشتمين سال‌روز تولد، مراسم بزرگداشت سهراب سپهري در دانشگاه صنعتي اصفهان برگزار مي‌شود (ایسنا)

همزمان با 15 مهرماه: بزرگداشت یادروز سهراب سپهری در شیراز (ایسنا)

امروز سال‌روز تولد سهراب سپهري است/ كاظم كريميان: سپهري به سبكي مشخص دست يافت (ایسنا)

درآستانه‌ي هفتادوهشتمين سال‌روز تولد شاعر رنگ و كلمه؛ سهراب سپهري به روايت بزرگان ادبيات و نقاشي (ایسنا)

به مناسبت سال‌روز تولد سهراب سپهري/‌ حسن مشکين‌فام : سهراب سپهري عارف و هنرمندي است كه کارهايش تاريخ مصرف ندارند (ایسنا)

به مناسبت سال‌روز تولد سهراب سپهري/‌ غلامرضا کافي: سهراب سپهري شاعر لحظه‌هاي پرنياني است (ایسنا)

به مناسبت سال‌روز تولد سهراب سپهري/‌ عضو هيأت علمي دانشگاه: شعر سهراب رنگي‌تر از نقاشي اوست (ایسنا)

به مناسبت سال‌روز تولد سهراب سپهري/‌ يك مدرس دانشگاه: دغدغه‌ي سهراب سپهري مسائل بشر عصر مدرنيسم است (ایسنا)

سالروز تولد سهراب سپهري است، ديدگاه هاي صاحب نظران (گویا)

• و...

 

••• وبلاگهایی که به این مناسبت نوشته اند:

واژه باید خود باران باشد

وبلاگ تا شقایق هست...

وبلاگ آشنای غریب

وبلاگ دختری از ایران

وبلاگ امشاسپندان

وبلاگ دل آرام ترین

شاسوسا

دلنوشت

به مناسبت سالروز تولد سهراب۳:
به مناسبت هفتاد و هشتمین سالروز تولد سهراب، سه قطعه از نوشته های سهراب را از کتاب «هنوز در سفرم» با هم می خوانیم...

- « دارم نگاه می کنم و چیزها در من می روید. در این روز ابری، چه روشنم. همه رودهای جهان به من می ریزد به من که با هیچ پُر می شوم. خاک انباشته از زیبایی است. دیگر چشمهای من جا ندارد... چشم های ما کوچک نیست، زیبایی کرانه ندارد...» (هنوز در سفرم، ص۱۰۰ - ۶فروردین۴۲)

- «... روی زمین میلیونها گرسنه است. کاش نبود. ولی وجود گرسنگی، شقایق را شدیدتر می‌کند. و تماشای من ابعاد تازه ای به خود می گیرد. یادم هست در بنارس میان مرده ها و بیمارها و گداها از تماشای یک بنای قدیمی دچار ستایش ارگانیک شده بودم. پایم در فاجعه بود و سرم در استتیک. وقتی که پدرم مُرد، نوشتم: پاسبانها همه شاعر بودند. حضور فاجعه، آنی دنیا را تلطیف کرده بود. فاجعه آن طرف سکه بود. وگرنه من می دانستم و می دانم که پاسبانها شاعر نیستند. در تاریکی آنقدر مانده ام که از روشنی حرف بزنم. چیزی در ما نفی نمی‌گردد. دنیا در ما ذخیره می‌شود. و نگاه ما به فراخور این ذخیره است. و از همه جای آن آب می خورد. وقتی که به این کُنار بلند نگاه می‌کنم، حتی آگاهی من از سیستم هیدرولیکی یک هواپیما در نگاهم جریان دارد. ولی نخواهید که این آگاهی خودش را عریان نشان دهد. دنیا در ما دچار استحاله مداوم است. من هزاران گرسنه در خاک هند دیده ام. و هیچ‌وقت از گرسنگی حرف نزده ام. هیچ وقت. ولی هر وقت رفته ام از گلی حرف بزنم دهانم گس شده است. گرسنگی هندی سبک دهانم را عوض کرده است. و من دین خود را ادا کرده‌ام.» (همان، ص۲۵)

«... این جور وقتها من از خود زندگی پهن ترم و دستم به همه ریگهای جهان می رسد. این جور وقتها من ناهار را یک ساعت بعد از واقعیت می خورم. معمولا روی پله های جمعه می نشینم. و سه چهارم قناری را می شنوم. من برای زندگی، خودم را اندازه گرفته ام. یک پنجره و نیم طول خوشی‌های من است...» (همان، ص۶۸)

/ 54 نظر / 424 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاييز

در نهفته ترين باغ ها دستم ميوه چيد و اينك شاخه نزديك از سر انگشتم پروا مكن بي تابي انگشتانم شور ربايش نيست عطش آشنايي است درخشش ميوه درخشان تر وسوسه چيدن در فراموشي دستم پوسيد سلام به شما دوست عزيز بنده از علاقه مندان بنفش(شديد ) سهرابم وعلاقه مند به ايجاد يک باشگاه مجازی از هواداران ايشان در صورت علاقه مندی و قابل دانستن اینجانب به وبلاگ تازه تاسيسم مراجعه کنيد فدای شما

Travertine

قشنگ یعنی تعبیر عاشقانه اشکال

سید یوسف سعیدی

سایت رسمی استاد شهریار تاسیس شد لطفا دوستان عزیز لینک سایت شهریار را با عنوان (( سایت رسمی استاد شهریار )) در سایت یا وبلاگ خود قرار دهند و از دوستانی که قصد همکاری دارند تقاضا میشود با ایمیلهای زیر تماس بگیرند: info@shahreiar.org ostad.shahriyar@gmail.com http://www.shahreiar.org http://shahreiar.org

مسعوده

سلام آقای بیدی واقعا خسته نباشید خیلی ممنونم به خاطر مطالب زیبا و مفیدتون استفاده کردم من همه ی مطالب سایتتون رو سیو شده توی کامپیوترم دارم ان شاالا روز به روز از اینی هم که هست زیباتر وتازه تر بشه بازم مرسی.

وعشق سفر به روشنی اهتزاز خلوت اشیاست.فوق العاده هستید

mozhgan

به تماشا سوگند... و به آغاز کلام ... آفتابی لب درگاه شماست ! که اگر در بگشایید, به رفتار شما می تابد ! [گل][گل][گل][گل][گل] سلام دوست نادیده از مطالب بسیار زیبای شما لذت بردم امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشد .

هتل

و من... و من مي روم! که شامگاهان بي روزن به استجابت صبح ننشسته اند! مي روم که آغاز کنم! از امروز روز تا فرداي روزتر؛

هتل

و من... و من مي روم! که شامگاهان بي روزن به استجابت صبح ننشسته اند! مي روم که آغاز کنم! از امروز روز تا فرداي روزتر؛

هیئت

سلام ممنون از وبلاگ خوب و جالبتون خسته نباشید به سایت ما سر بزنید